інформація

Питання, що часто задаються

Картка працівника – це новий вид дозволу на довгострокове перебування на території Чеської Республіки, коли ціллю перебування іноземця (яке перебільшує термін 3 місяця) є працевлаштування. Іноземець, який має картку працівника, має право:

  • знаходитись на території Чеської Республіки та одночасно
  • працювати на трудовій позиції, на яку була видана картка працівника, або
  • працювати на трудовій позиції, на яку була надана згода справи політики у справах біженців та и міграційної політики Міністерства внутрішніх справ (в рамках зміни роботодавця, зміни трудової позиції, працевлаштування у іншого роботодавця або на іншій трудовій позиції).
  • Картка працівника заміняє візу на перебування терміном понад 90 днів з ціллю працевлаштування, дозвіл на довгострокове перебування з ціллю працевлаштування та зелену картку, які вже не будуть видаватись. Сині картки будуть видаватись і далі.
  • Картка працівника являє собою пластикову картку з біометричними даними.
  • Картка працівника частіше всього видається на термін дії трудових відносин, однак не більше, ніж на 2 роки, з можливістю многократного продовження її дії.

Беручі огляд на те, що на цей час Україна поки що не є державою-членом ЄС, процес отримання дозволу на працевлаштування з адміністративної точки погляду та часово більш складний. Необхідно рахуватись з терміном 90 - 120 днів.

З Вашої сторони необхідна співпраця при нострифікації Ваших документів про отриману освіту (диплом і т.п.). Нострифікація – це процес визнання закордонної вищої освіти (або її частини) та кваліфікації, як рівноцінної з освітою, отриманою в Чеській Республіці. Далі Ви будете брати участь в приймальному інтерв’ю у Вашого майбутнього роботодавця. Прі необхідності інтерв’ю буде відбуватись у присутності перекладача, а якщо Ви будете успішним/ою, то Вас чекає підписання трудового договору. Далі Ваша співпраця буде необхідна при поданні заяви в Міністерство внутрішніх справ Чеської Республіки на видачу картки працівника. При поданні заяви прикладається дійсний паспорт для виїзду за кордон, довідка про забезпечення місця проживання, трудовий договір, документи, які підтверджують професіональну кваліфікацію для роботи на даній посаді, документ, подібний витягу з реєстру обліку судимостей та, в разі необхідності, інші документи за вимогою Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки.

При всіх діях Ви можете полягати на максимальну підтримку з нашої сторони, ми будемо супроводжувати кожний Ваш крок у процесі одержання картки працівника. Всі дії при комунікації з чеськими адміністративними органами та роботодавцями, при яких не буде необхідності Вашої особистої участі, ми здійснимо за Вас на підставі наданої довіреності.

За нострифікацію освітнього документа передбачається збір в сумі 3 000 чеських крон. За подання заяви на видачу картки працівника передбачається збір в сумі 1 000 чеських крон. Далі необхідно брати огляд на можливі платежі за офіційні переклади та нотаріальні збори. Загальні витрати на оформлення картки працівника мають знаходитись на рівні близько 7 000 чеських крон. Також необхідно рахуватись з витратами на проїзд в Чеську Республіку на особисту співбесіду з роботодавцем. 1 чеська крона приблизно дорівнює 1 гривні.

В 2016 році в чеських лікарнях працювало близько 2 500 закордонних лікарів, переважно зі Словаччини, України, Росії, Білорусі та Польщі. Іноземці працюють в кожній медичній установі, а з оглядом на близьку культуру ми не зареєстрували серйозних проблем при адаптації в чеському середовищі.

Беріть до уваги те, що після одержання картки працівника та виходу на роботу, спочатку, поки не складете апробаційний іспит, Ви будете працювати за своєю медичною професією під зв. професійним наглядом. Апробаційний іспит – це визнання компетентності виконувати медичну професію осіб, які отримали професійну кваліфікацію не в Чеській Республіці або іншій членській державі ЄС. Апробаційний іспит можна складати приблизно через 6 місяців після виходу на роботу. Він складається з 4 частин. В першій частині верифікуються Ваші професійні знання, в другій частині - Ваші знання системи охорони здоров’я та закладів юриспруденції у відношенні до надання медичної допомоги в Чеській Республіці. Тестування можна проходити чеською, англійською, французькою, німецькою та російською мовою. Третя частина являє собою практичну частину, а четвертою частиною є усний іспит, який верифікує Ваші професійні знання та спроможність висловлюватись чеською мовою.

Початковий оклад лікаря після отримання картки працівника складає 27 000-30 000 чеських крон, сестри – 17 000-22 000 чеських крон. Після складення апробаційних іспитів цей оклад може бути збільшений на 30-50% залежно від посади, спеціалізації, змінності та т.п. В момент виходу на роботу Ви будете мати підписаний трудовий договір, який керується Трудовим кодексом Чеської Республіки, чеськими правилами оподаткування та законодавством. Це, наприклад, означає, що з вказаної вище зарплати роботодавець за Вас повинний платити податок, соціальне та медичне страхування загальною сумою близько 25 – 30% - в залежності від загальної суми Вашого заробітку, не підлягаючих оподаткуванню сум та т.п. В якості працівника та платника медичного та соціального страхування Ви, наприклад, маєте право на безкоштовну медичну допомогу в Чеській Республіці, маєте право на оплату лікарняного у випадку Вашої непрацездатності.

Також більшість медичних установ також надає своїм працівникам різні грошові та негрошові бенефіти – наприклад, 13-у зарплату, додатковий тиждень відпустки, допомогу на харчування, використання грошей з фонду культурних та соціальних потреб.

Згідно статистики Чеського статистичного управління середні витрати, наприклад, на харчові продукти складають 20% загальних витрат, втрати на проживання 21%, витрати на транспорт 11%, витрати на відпочинок та культуру 9%, витрати на одяг та взуття 5%, остатні товари та послуги 12%.

Розуміється, що в різних місцях окремі ціни відрізняються, загальним правилом є, що самим дорогим регіоном є столиця – місто Прага, і навпаки, регіони з самими низькими витратами – Моравсько-Сілезький та Устецький край.